Bůh pro Kristovy zásluhy smířil svět se sebou. — Na místě Krista vás vyzýváme: Nechte se smířit s Bohem (2 Kor 5,19.20).
Ježíš Kristus … ve své církvi ustanovil svátost pokání, aby věřící, kteří po křestním obmytí z hříchů znovu do hříchů upadnou, opět nabyli milosti a došli smíření s Bohem (Obřady pokání, 2).
Křesťan je připojen ke Kristu a přičleněn ke společenství církve, aby spolupracoval na spáse světa. Když se Kristu, církví a svému poslání vzdaluje, hřeší. Hříchem škodí sobě, protože se odvrací od zdroje dobra, a škodí církvi, protože ji poskvrňuje a oslabuje.
Hřeší těžce, jedná-li proti Bohu a řádu, který Bůh dal, vědomě, dobrovolně a v závažné věci. Chybí-li hříšnému skutku některé z uvedených složek, hřeší lehce. Těžký hřích spojení s Kristem a církví přerušuje, lehký v různé míře zraňuje. Hříchy člověka, který se upřímně snaží žít ve spojení s Kristem, bývají lehké. Když se však nedbá na hříchy lehké, narušení a zranění nakonec vedou k hříchům těžkým.
Duch Svatý vede hřešícího křesťana k pokání – smíření. Při něm Duch Svatý obnovuje původní vztah křesťana k Bohu a k společenství círvke.
Křesťan se smíření otvírá tím, že hříchů lituje, zříká se jich a touží po intenzivnějším životě s Bohem a církví.
Křesťan se snaží žít v duchu pokání stále. Staletí osvědčila trojici kajících skutků: sebezápor (sebeovládání, zřeknutí se příjemného), skutky zbožnosti (modlitba, Písmo sv., eucharistie, náboženská četba; lítost a napravení následků hříchů), skutky lásky (služba bližním, občanskému i církevnímu společenství).
V pokání žije celé společenství církve: snaží se napravit své hříchy, prosí za odpuštění a obrácení pro sebe, věřící i nevěřící, občanskou společnost; odpouští všem, kdo se proti němu provinili.
Vrcholnou formou pokání je svátost smíření. V ní uděluje „Bůh… odpuštění hříchů prostřednictvím církve, která působí skrze službu kněží“ (Obřady pokání, 6).
Svátost smíření má tyto části:
Po zpovědi poděkujeme Bohu za milost smíření.
Kdo zhřešil těžce, má se bez odkladu s hlubokou lítostí obrátit k Bohu a co nejdříve vykonat svátost smíření. Kdo žije v Boží milosti, najde v této svátosti duchovní vedení, řád duchovního života, milost k růstu v lásce. S knězem se dohodne, jak často se má zpovídat.